Image default

مهمانپذیر چیست؟

مهمانپذیر

مهمانپذیر چیست؟ هر چیزی قصه‌ای دارد حتی اگر تاریخ دقیق پیدایش آن معلوم نباشد. در گذشته‌های دور استفاده از کاروانسراها مرسوم بوده است که این روزها به عنوان اثر تاریخی از آن‌ها یاد می‌کنیم. بعدها مسافرخانه‌ها با کمی تغییر در شرایط به وجود آمدند. مهمانپذیر، مهمانسرا، متل، هتل، هتل آپارتمان، هاستل و انواع دیگر مراکز اقامتی نیز به مرور زمان به وجود آمده‌اند. بیایید با هم در مورد مهمانپذیر بیشتر بدانیم. آیا می‌دانید مهمانپذیر چیست؟ تفاوت آن با مسافرخانه چیست؟ تعریف مهمانسرا چیست؟ با ما همراه بمانید تا پاسخ سوال‌ها را بدهیم.

مهمانپذیر چیست؟

در کشور ایران به مکان‌های اقامتی که ارزان قیمت و شبانه‌روزی هستند مهمانپذیر و مسافرخانه گفته می‌شود.

تاریخچه‌ای مختصر از پیدایش مهمانپذیر

در کشور ایران به مکان‌های اقامتی که ارزان قیمت و شبانه‌روزی هستند مهمانپذیر و مسافرخانه گفته می‌شود. در تعریف مهمانسرا باید گفت که مهمانسراها به واقع تغییر شکل یافته مسافرخانه‌های قدیمی هستند که نسبت به هتل‌ها از امکانات کمتری برخوردارند و پرسنل آن ساعت کاری محدودتری نسبت به هتل‌ها دارند. گاه خانه‌های شخصی به اقامتگاه تبدیل شده‌اند و گاه مهمانسراها غیر اختصاصی هستند که نسبت به نوع قبل خود از خدمات و امکانات بیشتری برخوردار هستند. کلیه امکانات بهداشتی خارج از اتاق و به صورت مشترک قابل استفاده است. اما مهمانپذیرها که این روزها در سطح شهرها وجود دارند در مراکز شهرها که رفت و آمد بیشتری صورت می‌گیرد ساخته می‌شوند تا جوابگوی نیاز مشتریان و هزینه‌های رفت و آمد آن‌ها باشند. ایده ساخت اولین مهمانپذیرها در ایران خانواده‌هایی بودند که اتاق یا واحد خود را به مسافران اجاره می‌دادند.

خدمات ارائه شده

آشپزخانه در مهمانپذیرها به صورت مشترک مورد استفاده قرارمی‌گیرد. امکانات و وسایل پخت و پز در اختیار مسافران قرار می‌گیرد. معمولا اتاق‌های مهمانپذیرها را بدون سرویس بهداشتی می‌شناسند که در بیرون از محوطه به صورت مشترک مورد استفاده قرار می‌گیرد اما برخی از مهمانپذیرها دارای حمام و سرویس بهداشتی در هر اتاق هستند. ارائه پک بهداشتی یکی از خدمات مهمانپذیرها به مسافران است.

ممانپذیر کجاست؟
آشپزخانه در مهمانپذیرها به صورت مشترک مورد استفاده قرارمی‌گیرد.

مهمانپذیرهای دیروزی و امروزی

در مهمانپذیرها و مهمانسراها مالکان و پرسنل تا دیر وقت حضور ندارند به همین دلیل اگر مسافری باشید که شب هنگام و دیر وقت به آن‌جا برسید، گرفتن کلید کمی کار سختی به نظر می‌آید. اما این روزها بسیاری از مهمانپذیرها مجهز شده‌اند و با فراگیر شدن اینترنت می‌توانید رزرو مهمانپذیر را به صورت شبانه روزی انجام دهید تا بروز هرگونه اختلال و مشکلات به حداقل برسد.

از تاسیسات گردشگری تا واحد اقامتی

تاسیسات گردشگری در جهت ارائه خدمات به گردشگران داخلی و خارجی با انواع خدمات در مکان‌های مختلف ساخته می‌شوند که با یکدیگر متفاوت هستند. مهمانپذیرها زیر مجموعه‌ای از تاسیسات گردشگری هستند که مجوز آن توسط سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی صادر می‌شود. تمامی مهمانپذیرها موظف هستند ضوابط ومقررات سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را رعایت کنند تا به فعالیت خود ادامه دهند. حداقل متراژ زمین برای احداث مهمانپذیرها یا تغییر کاربری ساختمانی به مهمانپذیر باید ۲۰۰ متر مربع باشد.

این روزها با فراگیر شدن اینترنت می‌توانید رزرو مهمانپذیر را به صورت شبانه روزی انجام دهید.

سخن پایانی

اکنون که می‌دانید مهمانپذیر چیست؟ و تعریف مهمانپذیر را می‌دانید آیا می‌توانید تعدادی از مهمانپذیرهای اطراف محل زندگی خود را نام ببرید؟ آیا تجربه اقامت در مهمانپذیر را داشته‌اید؟ خاطرات خود را در مورد مهمانپذیر با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مرتبط

شروع گفتگو
آیا می تونم کمکی بکنم؟
سلام دوست عزیز
چه کمکی درباره نرم افزار مدیریت هتل می توانم به شما بدهم